Izgaranje fosilnih goriva, krčenje šuma i uzgoj stoke sve više utječu na klimu i temperaturu Zemlje.
Iz tih se aktivnosti i procesa oslobađaju goleme količine stakleničkih plinova, koji se pridodaju onima koji su prirodno prisutni u atmosferi, čime se pojačava efekt staklenika i globalno zagrijavanje.
Zagrijavanje planeta
Razdoblje 2015. – 2024. bilo je najtoplije desetljeće otkad postoje mjerenja, a prosječna globalna temperatura 2024. bila je 1,55 °C viša nego u predindustrijsko vrijeme. Trenutačna stopa globalnog zagrijavanja izazvanog ljudskim djelovanjem iznosi 0,25 °C po desetljeću.
Povećanje od 2 °C u odnosu na temperaturu u predindustrijsko vrijeme imalo bi ozbiljne negativne učinke na prirodni okoliš i na zdravlje i dobrobit ljudi, uključujući mnogo veći rizik od opasnih i potencijalno katastrofalnih promjena u globalnom okruženju.
Zbog toga je međunarodna zajednica uvidjela da bi se zagrijavanje trebalo zadržati znatno ispod 2 °C, odnosno da bi se trebalo ograničiti na 1,5 °C.
Staklenički plinovi

Efekt staklenika glavni je uzročnik klimatskih promjena. Neki plinovi u Zemljinoj atmosferi djeluju slično kao staklo u staklenicima – zadržavaju sunčevu toplinu i onemogućavaju da se vrati u svemir – i tako uzrokuju globalno zagrijavanje.
Mnogi od tih stakleničkih plinova prirodno su prisutni, ali zbog ljudskih se aktivnosti u atmosferi povećavaju koncentracije nekih od njih, a posebno:
- ugljikova dioksida (CO2),
- metana
- dušikova oksida
- fluoriranih plinova.
Globalnom zagrijavanju najviše doprinosi CO2 nastao ljudskim djelovanjem. Njegova je koncentracija u atmosferi 2023. bila 51 % viša nego u predindustrijsko vrijeme (prije 1750.).
Ljudskim djelovanjem nastaju i manje količine drugih stakleničkih plinova. Metan je potentniji staklenički plin nego CO2, ali ima kraći vijek trajanja u atmosferi. Dušikov oksid, kao i CO2, dugotrajan je staklenički plin koji se u atmosferi nakuplja desetljećima, pa čak i stoljećima. Onečišćujući nestaklenički plinovi, uključujući aerosole poput čađe, imaju razne učinke zagrijavanja i hlađenja, a povezani su i s drugim problemima kao što je loša kvaliteta zraka.
Procjenjuje se da su prirodni uzroci, kao što su promjene u sunčevu zračenju i vulkanska aktivnost, ukupnom zagrijavanju od 1850. do 2019. doprinijeli manje od ±0,1 °C.
Uzroci povećanja emisija

- Izgaranjem ugljena, nafte i plina oslobađaju se ugljikov dioksid i dušikov oksid.
- Krčenje šuma (deforestacija) – stabla apsorbiraju CO2 iz atmosfere i tako doprinose reguliranju klime. Sječom stabala gubi se taj koristan učinak, a usto se ugljik pohranjen u stablima ispušta u atmosferu i pojačava efekt staklenika.
- Povećan uzgoj stoke – krave i ovce proizvode velike količine metana dok probavljaju hranu.
- Iz gnojiva koja sadrže dušik oslobađa se dušikov oksid.
- Fluorirani plinovi ispuštaju se iz opreme i proizvoda koji ih sadržavaju. Ti plinovi imaju vrlo snažan učinak zagrijavanja, do 23 000 puta veći nego CO2.
Borba protiv klimatskih promjena
Budući da svaka tona ispuštenog CO2 doprinosi globalnom zagrijavanju, svako smanjenje emisija ga usporava. Da bi se globalno zagrijavanje u potpunosti zaustavilo, nužno je postići nultu neto stopu emisija CO2 na svjetskoj razini. Osim toga, i smanjenje emisija drugih stakleničkih plinova, kao što je metan, može znatno pridonijeti usporavanju globalnog zagrijavanja, posebno u kratkoročnom razdoblju.
Posljedice klimatskih promjena izuzetno su ozbiljne i utječu na mnoge aspekte naših života. Borba protiv klimatskih promjena i prilagodba svijetu koji se zagrijava glavni su prioriteti EU-a. Hitno moramo poduzimati mjere u tom području. Saznajte više o tome što EU poduzima kako bi se prevladala klimatska kriza.